Profesyonel Fotoğrafçılık

Doğru Perspektif
Günümüzde hedef kesimler tarafından en çok önem verilen unsurların başında görsel planlamalar da geliyor. Çünkü hedef kitle hafızasında yapacağınız etkili bir fotoğraf çekimlerin unutulmamasına hatta sizlerinde zaman içerisinde bir marka haline dönüşmenize de büyük oranda yardımcı olmaya başlayacaktır. Bir ürün ya da hizmetlerin görsel hafızada etkin kalınması ve hedef kitleler nezdinde göz boyanması için mutlaka Profesyonel Fotoğrafçılık çalışmalarına fazlası ile gereksinim olduğunu rahatlıkla söyleyebilmemiz de artık son derece mümkün olmaya başlayacaktırÇekimlerin hemen hepsi ya üretici firmalar ya da kurumsallık imajını elde etmek isteyen ticari kuruluşlar için yapılmaktadır. Özellikle çekimler gerçekleşirken mümkün olduğunca eğitim almış ve akademik bir bilgiye sahip kişilere ya da ekibe başvurulması gerekmektedir.

Neden Önemli?
Ürününüz her ne kadar fazla önemli bir özelliği olmasa bile sizler ürünlerinizi daha etkileyici bir özelliği varmış gibi fotoğraf çekimleri ile kolay yoldan ortaya çıkarmaya çalışabilirsiniz. Bu sebepten dolayı artık reel yaşantımızda gerek kurum gerekse de firmalar için fotoğraf çekimleri oldukça önemlilik arz eden konuların arasında da yer almaya başlamış bulunuyor. Fakat bu tür kurumsal ya da etkileyici profesyonel fotoğraflarında bir an önce çekilebilmesi adına gerekli ön görülen tüm ekipmanlarında sağlanmasına mutlaka dikkat edilmesi de gerekir. Bu sayede çekimlerin kalitesini de en iyi şekilde belirlemiş olur ve kendinizi iyi şekilde kanıtlamaya da çalışabilirsiniz.

Mimari Fotoğraf Çekimi

Mimari fotoğraf çekimi hem iç hem de dış mekanlarda yapılabilmektedir. Yalnız mimari fotoğraf çekimlerinde dikkat etmeniz gereken noktalar da bulunmaktadır. Mimari fotoğraf çekimi özellikle profesyonel fotoğraf çekimi ile uğraşanlar için en güzel seçeneklerden birisidir. En güzel fotoğraf karesini yakalamak için gerekli ekipmanlar ile fotoğraf çekimi yapmanız gerekmektedir.

Daha Geniş Açı
Geniş açılı lensler sayesinde tek bir binayı tek bir kadraj içine sığdırmanız mümkün olduğu için de daha güzel ve görsel olarak daha profesyonel sonuçları elde edebilirsiniz. Mimari fotoğraf çekimisırasında hangi açıdan fotoğraf çekmeniz gerektiğini de oldukça iyi bilmelisiniz. Oldukça profesyonel bir makineniz olmasına karşın yanlış bir açı ile oldukça kötü fotoğraflar çekeceğinizi de unutmayın.

Ön Plana Çıkmasını İstediğini Nokta
Mimari fotoğraf çekimi için en önemli olan konulardan birisi de hissettiğiniz ve ön plana çıkarmak istediğiniz noktayı kadrajda ön plana çıkarmanızdır. Bu sayede de samimiyetle çektiğiniz fotoğrafların daha güzel çıktığını görebilirsiniz. Mimari fotoğraf çekimi sırasında eğer iç mekanda çekim yapacaksanız en önemli konulardan birisi de iç mekanın içindeki ışıklandırmadır. Gerekli ve uygun ışığı yakalamanız fotoğrafın oldukça güzel çıkması için en önemli konulardan birisidir.

Özel Pozlama
Mimari fotoğraf çekimlerinde renk ayarı ile ilgili kalvin değerleri oldukça iyi bilmenizde fayda olacaktır. Fotoğraf makinesinin kalitesi kadar fotoğrafların güzel çıkması için en önemli konulardan birisi de lenslerdir. Güzel açıları yakalamak için özellikle mimari fotoğraf çekimi sırasında geniş açılı lensleri tercih edebilirsiniz.

Başka Bir Arzunuz
Mimari fotoğraf çekimlerinde önemli olan en küçük bir kareye bile birçok şey sığdırılması dır. Mimari fotoğraf çekimi sırasında eğer tüm yapı tek bir kadraja sığdırılmak isteniyorsa o zaman daha geniş açılı bir lense sahip fotoğraf makinesinin kullanılması gerekmektedir. Bu sayede de çekeceğiniz resmin içinde tüm kadrajı sığdırabilirsiniz.

Ürün Fotoğraf Çekimi

Gelişen teknoloji ile artık pazarlama ve ürün satışlarında internet de büyük bir rol oynamaktadır. Pazarlama işlerinizi daha etkili ve hızlı bir şekilde yapmak için ise ürünlerinizin resimlerini oldukça iyi çekmenizde fayda olacaktır. Çünkü görsel olarak ürünün muhteşem bir yapıya sahip olması alıcıların aklında ilk olarak yer edecek şeylerden birisidir. Ürün fotoğraf çekimi yapımı sırasında kullanılacak olan ekipmanların daha çok ürünlerin en ince ayrıntısını bile ön plana çıkartması da yine en çok dikkat edilecek noktalardan birisidir.

Işığımız Bol Olsun
Ürün fotoğraf çekimi sırasında en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de ışıktır. Ürünün renginin ve detaylarının doğru bir ışık ile ortaya çıkarılması pazarlama tekniklerinden birisidir. Ürün fotoğraf çekimi için en önemli noktalardan birisi de arka plandır. Arka planın kesinlikle ürünü gölgeleyecek bir yapıda olmaması gerekmektedir. Yani hem görsel olarak ürün ile bütünleşecek hem de ürünün gerisinde kalacak ve ürünü daha çok ön plana çıkartacak bir arka plan seçmeye özen göstermelisiniz.

En İyi Açı ile Doğru Kadraj
Ürünlerin çekimi sırasında hem daha temiz hem de daha derinlemesine ve sonsuzluk hissi uyandırması açısından beyaz zemin her zaman sizler için bir kurtarıcı görevi görebilir Ürün fotoğrafları ürünün detaylı bir şekilde incelenmesinin ardından farklı açılar ile fotoğraflarının çekilmesi de yine en dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir. Tabi ki fotoğraf çekerken titretmemek de yine resim kalitesinin yüksek olması açısından oldukça dikkat etmeniz gereken noktalardan birisidir.

Daha Kusursuz Fotoğraflar
Ekranın titrememesi için ise zaman ayarlayıcı ve tripod kullanmanız sizlere büyük yardımcı olabilir. Satacağınız ürünlerin fotoğraflarını çekmek veya çektirmek istiyorsanız satılacak olan ürünlerin doğal ortamlarında fotoğraflarının çekilmesi alıcıların zihninde bir gerçeklik duygusu uyandıracaktır. Bu yüzden de pozitif bir düşünce bırakabilirsiniz.

Katalog çekimi
Firmalar ürünlerini tanıtmak amacı ile katalog çekimi yapmaktadırlar. Katalog çekimlerinde ön planda olan ürünlerdir. Pazarlaması yapılan olan ürünlerin çekimlerinde görsel olarak ürünlerin profesyonel bir şekilde sunulması oldukça önemlidir. Katalog çekimikesinlikle profesyonel olarak yapılması gereken çekimlerden birisidir. Katalog çekiminde ise uygun bir mekan ve gerekli uygun arka plan resimleri ve öğeleri de kullanır. Son dönemlerde ürünleri tanıtıcı mankenler ile ürünlerin daha da çok ön planda olması sağlanmaktadır.

İç veya Dış Mekanda Çekim Avantajı
Katalog çekimi moda, mimari ve endüstriyel alanda yapılabilmektedir. Aklınıza gelebilecek her ürün veya konu ile ilgili bir katalog hazırlatabilirsiniz. Genellikle katalog çekimlerinde belirlenecek mekanlar iç veya dış mekanlara yapılabilmektedir. Katalog çekiminde kullanılacak ürünlerin de profesyonel ekipmanlar olması şarttır. Sonuçta katalog içinde ne tarz bir ürün sergilenecekse sergilensin kesinlikle görsel olarak profesyonel bir şekilde sunulmasına dikkat edilmelidir. Fotoğraf çekiminde belirli ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu ekipmanlarla istediğiniz ve aklınızdaki görseli yakaladığınızda katalogunuzda yavaşça meydana gelecektir.

Ürünlerinizi ve Hizmetlerinizi Doğru Açı İle Öne Çıkaralım
Katalog çekimi sadece dış mekan çekimleri değil kapalı mekan olarak özellikle stüdyo çekimleri de yine ürün kataloglarında ve moda kataloglarında en çok tercih edilen çekim mekanlarından birisidir.

Tüm Detayları Yakalayalım…
Katalog çekimi sırasında ne üzerine veya hangi ürün üzerine çekim yapılacaksa öncelikli olarak ürünün tüm detaylarının resimde görünmesi de yine en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisidir. Sonuçta katalogların hepsi pazarlama sektöründe tercih edilen bir ögedir. Bu yüzden de ürün veya hizmet satışlarınızın artması için her daim göz alıcı ve gerçekten kaliteli görsellere sahip olan kataloglara sahip olmaya çalışmalısınız. Katalog çekimi sırasında en doğru ve en net ve çekici kareyi yakalamak en önemli konulardan birisidir.