Kullanıcılar ve dolayısıyla markanıza ya da hizmetlerinize ulaşan potansiyel müşterileriniz sayfa açılış hızıyla doğrudan ilgilendiğini söyleyebiliriz. Bunu desteklemek için Google’ın açıkladığı “sayfa hızının arama sonuçlarına katkısı” başlıklı duyuruya bakabilirsiniz. (mobil arama sıralaması)

İnsanların bir çoğunun aradığını mümkün olan en kısa sürede bulmak istediğini ve hızlı yüklenen sitelerde çok fazla zaman kaybetmeden alışverişlerini tamamlamak ya da doğru ve en hızlı şekilde bilgiye erişmek olduğunu söyleyebiliriz. Ayıca bu kullanıcıların akıllı telefonlarını %80 – %90 orasında kullandıklarını biliyoruz. Adwords ve Analytcis araçlarında bu istatistiği çok net bir şekilde ölçümlüyoruz. Arama trafiği mobile kaymışken Google’ın bu yönde bir gelişme göstermesi kaçılmaz. Özetle Google’ın dediği gibi; Temmuz 2018’den itibaren sayfa hızının mobil aramalarda sıralama faktörü olacağını ilan ediyoruz.

Peki Ne Yapmalıyız?

Eğer web siteniz mobil arama sonuçlarında iyi bir performans sergilemiyorsa, sayfa açılış hızında gözle görülür ciddi bir sorun varsa öncelikli olarak;

  1. Sayfanızın görsel düzenlemelerini (image compress) yaptığınızdan emin olun.
  2. Html kaynak kodlarında inline css olmadığına bakın
  3. Css ve js compress kullanarak bu dosyalarınızı sıkıştırın (daha hızlı bir yükleme sağlar)
  4. Tarayıcı önbelleklemeden faydalanın (eğer wordpress kullanıyorsanız W3 Total Cache kurabilirsiniz)
  5. Sunucu yatın süresini kısaltın. (Eğer bu süre çok yüksekse hosting servis sağlacınızla bu durumu görüşün)

Bu konuda teknik olarak web sitenize müdahale edemeyeceğinizi düşünüyorsanız bizle iletişime geçin.

Değinmek istediğimiz bir başka konuysa, kullandığınız görsellerin mobil ekranlara göre yeniden dizayn edilmesi. Bazen tek başına responsive (duyarlı) bu sorunu çözmeye yetmiyor. Görsellerinizin üzerinde yer alan telefon ya da vb. bilgiler farklı telefonlarda farklı ekran çözünürlüğüne bağlı olarak düzgün ve net görüntülenmeyebilir.